Agencies and Authorities Authorized to Sign Emergency Declarations

Agency Authorized Name Title
Adirondack Park Agency  Terry Martino Executive Director
Adirondack Park Agency Elaine Caldwell Administrative Officer
Adirondack Park Agency Richard Weber Deputy Director, Regulatory Programs
Adirondack Park Agency Robert Lore  
Adirondack Park Agency Dan Kelleher  
Adirondack Park Agency Chris Cooper  
Alcoholism & Substance Abuse Services, Office of Sean Byrne Executive Deputy Commissioner
Alcoholism & Substance Abuse Services, Office of Vittoria Parry Associate Commissioner
Alcoholism & Substance Abuse Services, Office of Jeff Emad Director of Capital Management
Alcoholism & Substance Abuse Services, Office of Maria Pasceri Director of BATC
Alcoholism & Substance Abuse Services, Office of Tara Gabriel Director of Financial Management
Agriculture & Markets Richard Ball Commissioner
Agriculture & Markets Stephen McGrattan  
Agriculture & Markets Jen McCormick First Deputy Commissioner
Agriculture & Markets Jennifer Trodden Deputy Commissioner
Agriculture & Markets Jacqueline Czub Deputy Commissioner
Agriculture & Markets Scott Wyner Counsel
Agriculture & Markets Lisa Brooks Director, Fiscal Management
Agriculture & Markets Troy Waffner Director, NY State Fair
Agriculture & Markets Byron Schlenke Property Manager
Children and Family Services, Office of Sheila Poole Commissioner
Children and Family Services, Office of Derek Holtzclaw Deputy Commissioner Administration
Children and Family Services, Office of Mike Mahoney Director, Administration
Children and Family Services, Office of James Briggs Facility Planner, Capital Bureau
Corrections and Community Supervision, Department of Stephen Crozzolli Assistant Commissioner
Corrections and Community Supervision, Department of Ellisa Weber Director
Corrections and Community Supervision, Department of Keith D. Rupert Professional Engineer 2 (Mech)
Corrections and Community Supervision, Department of Thomas McQuade Facilities Planner 3
Corrections and Community Supervision, Department of Jerry Lindecke Facilities Planner 3
Corrections and Community Supervision, Department of James. S. Schidzick Facilities Planner 3
Criminal Justice, Department of Michael C. Green Exec Deputy Commissioner
Criminal Justice, Department of Mark White First Deputy Commissioner
Criminal Justice, Department of Dean DeFriscio Deputy Commissioner
Education (SED) MaryEllen Elia Commissioner
Education (SED) Elizabeth Berlin Exec Deputy Commissioner
Education (SED) Sharon Cates-Williams Deputy Commissioner
Education (SED) Donald Huffman Acting Director Facilities & Business Svcs
Environmental Conservation, Department of Basil Seggos Commissioner
Environmental Conservation, Department of Kenneth Lynch Executive Deputy Commissioner
Environmental Conservation, Department of Jeffrey Stefanko Deputy Commissioner
Environmental Conservation, Department of Martin Brand Deputy Commissioner Remediation & Materials Mgmt
Environmental Conservation, Department of Thomas Berkman Deputy Commissioner & General Counsel
General Services, Office of RoAnn Destito Commissioner
General Services, Office of David DeMott Real Property and Facilities Mgmt
General Services, Office of Bridget O’Hanlon Deputy Commissioner and Director for Design & Construction
General Services, Office of John Lewyckyj Deputy Director, Design and Construction
Health, Department of Howard A Zucker, MD, JD Commissioner
Health, Department of Ryan Ashe Director, Health Facilities Management
Health, Department of Edmund Coletti Chief Executive Officer, Helen Hayes Hospital
Health, Department of Victoria Derbyshire Assistant Director, Wadsworth Center
Health, Department of Elizabeth Mahoney Associate Director for Laboratory Operations, Wadsworth Center
Health, Department of Marybeth Hefner Deputy Commissioner, Division of Administration
Health, Department of Andrew T. Ruby Acting Deputy Director, Fiscal Management Group
Health, Department of Eric Gerken Capital Planner, Health Facilities Management
Health, Department of Anthony Saouma Director of Facilities Management, Wadsworth Center
Homeland Security & Emergency Services Patrick Murphy Commissioner
Homeland Security & Emergency Services Terence O’Leary Executive Deputy Commissioner
Homeland Security & Emergency Services Cory McClain Deputy Commissioner / Logistics
Labor, Department of Roberta Reardon Commissioner
Mental Health, Office of Marshall Vitale Asst Director, Admin Support Services
Mental Health, Office of Jennifer Huber Asst. Director, Family Support Services
Mental Health, Office of Matthew Mastin  
Military & Naval Affairs, Division of Gary S. Yaple Director, Facilities Management & Eng
Military & Naval Affairs, Division of D. Scott Cleaveland Construction Facilities Mgmt Officer
Military & Naval Affairs, Division of Silvio J. Baruzzi Construction Project Administrator
Military & Naval Affairs, Division of Michael J. Savage Facility Management Supervisor
Military & Naval Affairs, Division of Maj Mark Colloton  
People With Developmental Disabilities, Office of Richard Abdou  
People With Developmental Disabilities, Office of Stephen Van Hoose  
People With Developmental Disabilities, Office of Harold Berben  
People With Developmental Disabilities, Office of Taegyun Woo  
People With Developmental Disabilities, Office of Tim Sears  
People With Developmental Disabilities, Office of Matt Poggoli  
Parks, Recreation & Historic Preservation, Office of Jeffrey McDonald Deputy Commissioner Capital Programs
Parks, Recreation & Historic Preservation, Office of Mindy Scott Deputy Commissioner for Finance and Administration
Parks, Recreation & Historic Preservation, Office of Elizabeth Seward Director of Financial Administration
State, Department of Rossana Rosado Secretary of State
State, Department of Brendan Hughes Exec Deputy Secretary of State
State, Department of James Leary Asst. Exec. Deputy Secretary of State
State, Department of Judith Kenny Director of Administration & Mgmt
State, Department of Linda Baldwin General Counsel
State, Department of LuAnn Hart Director of Fiscal Administration
State Comptroller, Office of  Alexander B. Grannis First Deputy Comptroller
State Comptroller, Office of Shawn Thompson Chief of Staff
State Comptroller, Office of Larry Appel Dept Comptroller for Finance & Admin
State Police Col. Dominick Chiumento Administration
State Police LTC George Nohai Administration
State Police Capt Harold Litardo Administration
State Police Michelle Thomas Director, Financial Admin
State University of New York (SCF) Karren Bee-Donohoe Assoc Vice Chancellor, Office for Capital Facilities-SUNY
State University of New York (SCF) Robert M. Haelen Sr Vice-Chancellor, Capital Facilities-SUNY
State University of New York (SCF) Scott Lewis Assistant Director, Capital Prog Mgmt SUCF
State University of New York (SCF) Barbara Boyle Dir., Environmental Health & Safety-SUNY
State University of New York (SCF) Nora McCabe Director, Capital Program Mgmt & Finance- SUCF
State University of New York (SCF) Jeffrey VanDenburgh Asst Director, Capital Program Mgmt
Transportation, Department of Steve Wilcox Director, Maintenance Prog Planning Bureau
Transportation, Department of Paulo Villela Maintenance Facility Planner
Transportation, Department of Gary Robinson Maintenance Program Planning Manager