Office of General Services

New York State Office of General Services - Division of Service-Disabled Veterans' Business Development

Agencies and Individuals Authorized to Sign Emergency Declarations

Name Title
Adirondack Park Agency (APA)
Terry Martino Executive Director
Elaine Caldwell Administrative Officer
Richard Weber Deputy Director, Regulatory Programs
Kathleen Regan Deputy Director, Planning
Alcoholism & Substance Abuse Services, Office of (SAS)
Steve Hanson Associate Commissioner
Vittoria Parry Associate Commissioner
Jeff Emad Director of Capital Management
Maria Pasceri Director of BATC
Tara Gabriel Director of Financial Management
Agriculture & Markets (AGM)
Richard Ball Commissioner
Jen McCormick First Deputy Commissioner
Phil Giltner Deputy Commissioner
Jennifer Trodden Deputy Commissioner
Jacqueline Czub Deputy Commissioner
Scott Wyner Counsel
Lisa Brooks Director, Fiscal Management
Troy Waffner Acting Director, NY State Fair
Children and Family Services, Office of (CFS)
Sheila Poole Acting Exec Deputy Commissioner
Raymond Farina Director, Capital Facilities
Derek Holtzclaw Assoc Commissioner, Div of Administration
Stephanie Donato Director for Management & Support
Corrections and Community Supervision, Department of (DOCCS)
Thomas B Corcoran Assistant Commissioner
Ellisa Weber Director, Div of Fac Planning & Develop
Keith D. Rupert Assoc Bldg Mechanical Engineer
Tom McQuade Facilities Planner 3
Steve Crozzoli Facilities Planner 3
Jerry Lindecke Facilities Planner 3
Criminal Justice, Department of (CJS)
Michael C. Green Exec Deputy Commissioner
Mark Bonacquist First Deputy Commissioner
John Czajka Counsel & Deputy Commissioner
Education (SED)
MaryEllen Elia Commissioner
Elizabeth Berlin Exec Deputy Commissioner
Sharon Cates-Williams Deputy Commissioner
Donald Huffman Acting Director Facilities & Business Svcs
Environmental Conservation, Department of
Basil Seggos Commissioner
Kenneth Lynch Executive Deputy Commissioner
Jeffrey Stefanko Deputy Commissioner
Martin Brand Deputy Commissioner Remediation & Materials Mgmt
Thomas Berkman Deputy Commissioner & General Counsel
General Services, Office of (OGS)
Roann M. Destito Commissioner
Karen Tyler Executive Deputy Commissioner
Eric McShane Deputy Commissioner, Real Estate & Property Mgmt
Jason Windsor Executive Director, Real Property Mgmt
Margaret Larkin Executive Director, Design & Construction
David DeMott Deputy Director, Real Property and Facilities Mgmt
Jeremy Disare Deputy Director, Real Property and Facilities Mgmt
Health, Department of (DOH)
Howard A Zucker, MD JD Commissioner
David Hernandez Director, Health Facilities Management
Edmund Coletti Chief Executive Officer, Helen Hayes Hospital
Victoria Derbyshire Assistant Director, Wadsworth Center
Elizabeth Mahoney Associate Director for Laboratory Operations, Wadsworth Center
Marybeth Hefner Deputy Commissioner, Division of Administration
Andrew T. Ruby Acting Deputy Director, Fiscal Management Group
Homeland Security & Emergency Services (SES)
John Melville Commissioner
Kevin Wisely Director, OEM
Cory McClain Deputy Commissioner / Logistics
Labor, Department of (DOL)
Peter M. Rivera Commissioner
Mario J. Musolino Executive Deputy Commissioner
Mental Health, Office of (OMH)
Edward Killeen Director, Capital Operations
Scott Bard Asst Director, Capital Operations
Karen Nicholson Senior Project Mgr, Capital Operations
Military & Naval Affairs, Division of (DMNA)
Gary S Yaple Director, Facilities Management & Eng
LTC D. Scott Cleaveland Construction Facilities Mgmt Officer
Silvio J. Baruzzi Construction Project Administrator
Michael J. Savage Facility Management Supervisor
People with Developmental Disabilities, Office for (OPWDD/OMR)
Don Hughes Director
Joseph Whitney Assoc Mech Const Eng
Harold Berben Associate Architect
Michael McAneny Senior Architect
Russell Galgana Sr Mechanical Construction Engineer
Allan Jourdin Assistant Architect
Raymond Wright Supv of Plant Superintendents
Glenn Rode Supervisor of Plant Superintendents
Gary Roosa Associate Architect
Mike Burnetter Associate Engineer
Stephen Van Hoose Senior Architect
Parks, Recreation & Historic Preservation, Office of (OPR)
Andy Beers Executive Deputy Commissioner
Daniel S. Kane Commissioner for Operations
Lawrence J. Palaski Manager, Capital Operations
State, Department of (DOS)
Cesar A. Perales Secretary of State
Anthony Giardina Exec Deputy Secretary of State
Judith Kenny Director of Administration & Mgmt
Linda Baldwin General Counsel
LuAnn Hart Director of Fiscal Administration
State Comptroller, Office of (OSC)
Alexander B. Grannis First Deputy Comptroller
Shawn Thompson Chief of Staff
Angela Dixon Dept Comptroller, Div of Human Resources
State Police, NYS (DSP)
Lt Col. Richard C Smith Asst Deputy Supt - Admin
Michelle Thomas Director, Financial Admin
Inspector Mark E. Chaffee Staff Inspector, Admin
State University of New York (SCF)
William F. Howard Sr. Vice Chancellor/ Gen Counsel-SUNY
Karren Bee-Donohoe Director, Office for Capital Facilities-SUNY
Jon Gurney Director, Capital Program Mgmt/ SUCF
Robert M. Haelen Vice-Chancellor, Capital Facilities-SUNY
Scott Lewis Assistant Director, Capital Program SUCF
Lachlan Squair Asst Director, Capital Prog Mgmt, SUCF
Barbara Boyle Dir., Environmental Health & Safety-SUNY
Nora McCabe Director, Capital Program Finance- SUCF
Transportation, Department of (DOT)
Steve Wilcox Director, Maintenance Prog Planning Bureau
Rick McKeon Maintenance Facilities Engineer
Paulo Villela Maintenance Facilities Engineer